[ Advokatkontoret / Fråga advokaten ]

FRÅGA ADVOKATEN




Arkiv 2007.


31 december 2007
Inger frågar:

Hej Henrik!
Jag blev påkörd bakifrån när jag stod still med bilen vid ett övergångsställe nov 2005.
Fick bultande värk i bakhuvudet som spred sig ner i nacken och har fortfarande besvär med värk även om jag lärt mig mycket om vad jag kan och inte bör göra.
Var helt sjukskriven de första 2v och började sen succesivt jobba och var sjukskriven 25% fram till april 2007. Efter sommaren valde jag själv att tillfälligt gå ner i tid och vara ledig en dag i veckan för att det hjälpte mig att må bättre än att sluta tidigare varje dag som gäller om man är sjukskriven, men har sen tänkt försöka jobba heltid.

Har nu fått brev från Försäkringsbolaget med ett beslut på "medicinsk invaliditet om 4%" och att acceptera det.
Hade även tagit upp tandskada (spricka genom båda framtänderna som gör att de i framtiden kommer gå av enligt tandläkaren) men försäkringsbolaget menar att skadan är sannolik men eftersom jag upptäckte det efter så lång tid så ersätter de ej för det. (Jag åt värktabletter så det var inte förrän jag trappade ner efter ett år som jag kände av att det gjorde ont i framtänderna).

Känns inte bra att acceptera detta beslut och hur blir det i framtiden om jag inte blir bättre och då inte kan jobba full tid?
Kan eventuellt framtida inkomstbortfall undantas i beslutet och fortfarande gälla om det skulle hända?

Mvh // Inger


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Du har hamnat i en besvärlig sittration. Den viktigaste frågan rör om du kommer kunna arbeta heltid och om inte, beror det endast på sviter från trafikolyckan och hur lång tid kan du befara arbetsoförmåga.
Innan du meddelar försäkringsbolaget din inställning bör du gå igenom saken med en advokat som ägnar sig åt personskadereglering.

Lycka till!

Henrik



23 december 2007
Charlotte frågar:

Hej!
Jag har vid två tillfällen skadats i bilolycka med men efter dessa.
Olyckorna skede på tjänstetid och till och från arbetet.
Jag var vid första tillfället statligt anställd tjänsteman hos polisen och vid andra tillfället kommunalt anställd tjänsteman.
Nu hävdar alla på de kollektiva försäkringarna att kollektivt försäkring ej gäller då trafikförsäkringen reglerar olyckorna.
Är detta sant?

Med vänliga hälsningar
Eva


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Om det är så skall det framgå av försäkringsvillkoret. Begär att man anger exakt var det står i villkoret så att du själv kan göra samma konstaterande.
Står det inte i villkoret skall du ha dubbla ideella ersättningar, OBS! enligt samma villkor!

Lycka till!

Henrik



6 december 2007
Charlotte frågar:

Hej!
1995 var jag med om en trafikolycka som medförde Whiplashskada.
Ärendet "slutreglerades" från mitt F-bolag under 98, med en invalidetsgrad på 12%, ingen ersättning för inkomstbortfall då jag arbetade heltid och ville försöka göra det. År 2000 orkade jag inte arbeta 100% och fick 25% sjukersättning beviljat.

Det jag då glömde var att anmäla detta till mitt försäkringsbolag. Då jag var på väg hem från arbetet i min bil så fick jag "livränta" även godkänt men då jag bytte arbetsgivare 2001 och då medförde högre inkomst föll livräntan bort. Under hösten 2006 tiltog smärtorna och i feb 2007 gjordes en magnetröntgen där man såg förändringar i nacke som kunde vara/bli nervproblem men såg även förändringar i ländrygg men dessa skulle inte medföra problem och har aldrig gjort I mars 2007 blev jag helt sjukskriven för att kunna gå på smärtrehab.

Jag kom då själv på att nu har det skett en väsentlig förändring och tog kontakt med trafikskade nämden och dom tyckte ärendet skule omprövas (inkomstförlust) och tog då kontakt med Försäkringsbolaget (IF). Fick svar i okt att dom ej kunde styrka att min sjukskrivning och rehab berodde på whiplashen. Jag har nu begärt omprövning och nu även kunnat styrka att min rehab beror på nackbesvär/Whiplash.

Bör jag även ha en juridiskt ombud och vad är min chans att få saken omprövad hos Trafikskadenämden, If ska låta en annan medecinsk rådgivare titta på detta.

Tack på förhand
Med vänlig hälsning
Charlotte


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Ja du bör anlita ombud, det brukar inte vara några problem med if - if står för dina ombudskostnader.
Ja du har rätt att få frågan prövad i TSN men jag har ingen möjlighet att uttala mig om dina chanser till att nå framgång, det är en typisk fråga du ska ta upp med ombudet och om det går att genom utredningar förbättra dina chanser.

Lycka till!

Henrik



13 november 2007
Anna frågar:

Hej Henrik.
Jag fick som 23-åring en whiplash-skada 2003, med 4% invaliditet. Jag har godtagit den summa jag fått av mitt försäkringsbolag med förbehållen rätt att återkomma med ersättningsanspråk om mina besvär förvärras.
Jag har fortfarande ont till och från och har inte sett någon förbättring sedan olyckan skedde.
Jag har studerat/arbetat heltid sedan dess då jag anser att glädjen i ett arbete och socialt liv hjälper mig att må mycket bättre.
Min fråga till Dig är; har jag fortfarande rätt att få ersättning för utlägg för sjukgymnastik, rehabilitering, etc som jag fortfarande anser att jag behöver för att leva ett drägligt liv?
Enligt mitt försäkringsbolag har jag (naturligtvis) inte det då jag godtagit den ersättning de betalat mig.

Tack för hjälpen!
Mvh Anna


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Enligt min uppfattning har bolaget lämnar ett korrekt besked. Var dock vaksam på om skadorna medför hinder i ett kommande arbete även om de inte har försämrats.

Lycka till!

Henrik



13 november 2007
Lotta frågar:

Hejsan.
Min man skadades svårt på arbetet mars-06.
En buss backade på han så han blev klämd mellan sin tankbil och bussen.
Han miste då sitt vänsterben under knät. När försäkringsbolsget räknar inkomstförlusten -06 tar dom med vad han tjänade innan han blev skadad inklusiv semesterlönen han fick.
Det känns inte riktigt rätt då semesterlönen är för april-05-april-06. Min fråga är om man kan kräva att bolaget räknar på månadsbasis istället för årsbasis.

M.V.H Lotta


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Enligt skadeståndslagen kan den skadade begära ersättning för vilken period han vill.
Dock sker det i praktiken årsvis och brukar jämna ut sig men det är riktigt att semester intjänad före olyckan skall inte räknas med i den skadeståndsrättsliga ekvationen.

Lycka till!

Henrik



17 oktober 2007
Ann-Britt frågar:

Hejsan.
Har fått konstaterad wad 2, sen olycka 2001. Har varit sjukskriven i 2 år, arbetstränar nu 25 % på prov. Har 4,5 mil till jobbet, kommunala förbindelser tar ca 2-3 h enkel resa så den möjligheten är utesluten.
Har sen tidigare en äldre bil som ej har servostyrning vilket är ett problem.
Ekonomin är inte det bästa så byta bil är inte på frågan.

Fråga 1: Finns det någon hjälp att få för att få servostyrning?
Har en advokat men tycker inte hon jobbar för mig utan försäkringsbolaget.
Fråga 2: Kan man byta advokat utan att det blir någon ekonomisk förlust för mig eller vad ska jag göra?

Mvh Ann-Britt


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Fråga försäkringskassan om s.k. bilstöd, det kanske kan vara en väg.
Ja du kan byta ombud men det kan bli så att du får betala det nya ombudets arvode för inläsning av fallet.

Lycka till!

Henrik



16 oktober 2007
"Bästa kompisen till en whiplashskadad" frågar:

Hej.
Jag har en kompis som var med i en trafikolycka för 3 år sen och fick en whiplashskada. Hon fick livränta för ett år sen för att hon inte kunde gå tillbaka till sin tjänst med obtillägg, (så de blev livränta för förlorat obtillägg). Nu har arbetsgivaren placerat henne på ett annat arbete med ett lönetillägg. De innebär att hon har nästan lika mycket inkomst som hon hade före inkomstförlusten. Men detta är ett mer kvalificerat och krävande jobb.
Nu förlorar hon livräntan pga att inkomsten är uppe i samma som vid olyckan. Men hon får ju inte en krona mer i plånboken för att detta blir mer inkomst, känns som hon ska jobba gratis för de mer kvalificerade jobbet. Stämmer detta?

Bästa kompisen till en whiplashskadad


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Kompisen gör ingen inkomstförlust så det stämmer.

Mvh
Henrik



9 oktober 2007
Tommy frågar:

Hej.
Jag blev som 22-årig gångtrafikant påkörd av en bilist bakifrån med bland annat brutet bäcken och ledband som följd. Efter en lång sjukhusvistelse samt rehab så kom jag på benen igen efter ca ett år. Läkarna bedömde invaliditetsgraden till 15%. Turerna med försäkringsbolaget var många och det tog ca 4 år innan allt var klart.
Nu 21 år senare från olyckstillfället räknat så har jag fått diagnosen artros i höft och i knän vilket jag har varit och röntgat och i röntgensvaret står att förslitningarna är väl förenliga med gamla skador efter olyckan.

Jag vet att det gått lång tid men denna skada har inte visat sig förrän nu. En sådan skada är ju nästan omöjlig att förutsäga om man inte själv är insatt i hur skadorna påverkar kroppen på sikt. Ont i kroppen har jag ju haft till och från hela tiden vilket inte är så konstigt.

Jag har skrivit till försäkringsbolaget för ca en och en halv månad sedan och bett att dom skall återöppna ärendet. Kan man förutsätta att jag fortfarande får ha ett juridiskt ombud som försäkringsbolaget betalar? Det är ju fortfarande samma ärende som för 21 år sedan.
Som det är i dag så jobbar jag heltid och har på sista tiden börjat oroa mig för den ekonomiska delen ifall jag skulle bli långtidssjuk till följd av de skador som dykt upp på senare tid.

Hoppas att du har något råd du kan ge mig.

MVH Tommy


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Om bolaget går med på att öppna skadan bör du få rätt till ombud om denna rätt är inskrivet i det trafikförsäkringsvillkor som gällde vid skadan för 21 år sedan.

Lycka till!
Henrik



27 september 2007
Jonas frågar:

Hej.
Jag var med om en mcolycka 011013 med efterföljande 15% invaliditet. 4 kotfrakturer samt kompressioner ledde till en steloperation på TH1-6.
Ärendet har varit uppe i TSN där länsförsäkringar fick kritik och genast betalade ut ersättning för inkomstförlust fram till 04-12-31.
Nu vägrar dem betala ut för åren 05-06 med hänvisning till att jag inte har haft inkomstförlust. Detta finner jag märkligt då jag varit sjukskriven 100% under 05 t.o.m 050527 samt 100% fr.o.m 060515 och ännu idag. Jag får inte ihop ekvationen hur jag inte skulle ha förlorat pengar på detta.

Jag har ombud i frågan som är lika frågandes.
Då detta ärende har skötts på ungefär samma sätt hela tiden (LF har bytt handläggare 3 ggr) så funderar jag på att stämma LF då dem uppenbarligen inte avser handlägga ärendet på ett korrekt sätt.
Är det något som rekommenderas eller finns det några andra vägar att gå i detta ?
Vidare efterfrågas samma handlingar om och om igen. Någon handling har vi skickat in tre gånger. Är det normalt att försäkringsbolagen tappar bort handlingar eller är det någon form av uttröttningstaktik från deras sida?

Mvh Jonas


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Innan ni stämmer LF anser jag att man bör pröva saken i Trafikskadenämnden, men först måste LF: s skäl för denna inställning bli klarlagda. Det är inte vanligt att det försvinner handlingar hos bolagen, men det förekommer.

Lycka till!
Henrik



27 september 2007
Susanna frågar:

Hej.
Var med om en trafikolycka maj-06, blev påkörd bakifrån och helt fråntaget ansvaret för olyckan.
Har det senaste året i stort sett varit heltids sjukskriven. Arbetar som sjuksköterska på en vårdavdelning och där försöker man hjälpa till med att jag ska få arbetsträna på någon lättare avdelning.
Har fått ersättning för inkomstbortfall av IF under hela tiden. Gjorde i juni-07 en MR som visade på degenerativa förändringar i nacken. Var i går hos en neurokirurg som förklarade att dessa var förslitningsskador. Ingen operation skulle hjälpa mot mina besvär det skickades dock en remiss till rehab, jättebra.

Nu till vad jag undrar över, kommer IF att hävda att mina symtom kommer från förändringarna i nacken, jag har ju aldrig haft dessa symtom innan olyckan. (Huvudvärk, tinnitus, minnesstörningar, värk i nacken)
Jag känner mig så orolig skulle aldrig klara mig ekonomiskt utan stöd från IF. Bör jag skaffa en advokat?
Jag är 45 år och har således många år kvar i arbetslivet.

Med vänlig hälsning Susanna


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Ja - if kan komma att skylla på förslitningsskadorna, det kan vara rätt och det kan vara fel. Ja - skaffa omedelbart advokat, enligt trafikförsäkringsvillkoret ska if betala alla dina advokatkostnader under skaderegleringen.

Lycka till!
Henrik



26 september 2007
Anne frågar:

Hej.
Har haft problem en längre tid med nackvärk, huvudvärk, migrän med ögonpåverkan, värk i ländrygg och vä. höft m. m. och gått mycket på Voltaren. Börjar undra om det inte kan ha att göra med en halkolycka 2004 01, då jag fick en spricka i underarmen.
Tänkte aldrig på wiplashskada.
Går det att få prövat så här långt i efterhand?

Med vänliga hälsningar
Anne


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Rätten till skadestånd upphör normalt om man inte anmält skadan inom 3 år under förutsättning att bolaget åberopar s.k. preskription, så det ser kört ut. Å andra sidan kostar det inget och försöka. Det är inte helt säkert att bolaget kommer att åberopa preskription.

Lycka till!
Henrik



24 september 2007
Gösta frågar:

Hej.
Blev som 17-åring påkörd av en rattfyllerist, han i bil som inte stannade vid stopptecken och jag som mopedist. Vid domen fick jag 1000 kr för skador på moped och kläder. I övrigt inget.
Det stod i domslutet, att man kunde återkomma vid framtida men. 20 år efter olyckan började problemen med nacken.
Ytterligare 10 år senare blv jag inlagd på Rehab. Det gjordes utredning, vilket kom fram till att jag har whiplash men även hjärnskador. Det förklarar varför min barndom är borta ur mitt minne och varför jag har så svårt att komma ihåg och lära mig saker. Då 1997 skrev jag till försäkringsbolaget angående framtida men. Avslag direkt. Gällde inte längre. Jag lade ner det, för jag orkade inte kämpa vidare.
Har haft ett antal depressioner och ofta ångerst.
Sedan ett knappt år tillbaka har jag börjat få problem med halva mitt ansikte, vänster sida. har problem med örat som slår lock och hör sämre, ögat ser jag dimmigt med, känns svullet i vänstra näsanborren, tandvärk, stickningar i ansiktet. Detta blir värre om jag anstränger mig då även nacken värker mer än vanligt. Jobbar numera enbart 3 timmar om dagen, pension resten. Orkar absolut inte mera.
Har lagt ut hundratusentals kronor på allt möjligt för att må bättre. Har förlorat ännu mera på förlorad arbetsförtjänst.

Framtida men. Gäler det enbart 10 år?

Mvh Gösta


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Vad jag kan se rör det sig om minst 30 år efter olyckan och då kan man säga att dina chanser att få ersättning torde vara i det närmaste obefintliga.

Lycka till!
Henrik



2 september 2007
Anna frågar:

Hej.
Jag har varit med om trafikolycka. Jag undra om pm:et hastigt har översänts till TSN, efter att jag meddelat handläggaren på TFF att jag ville byta handläggare, kan jag då be TSN att de väntar med att handlägga mitt ärende tills jag fått in de intyg som jag behöver komplettera med?
Mitt ombud har åkt på semester just när ärendet skickades in till TSN, men han meddelade dem att jag ska komma in med ett intyg till, men det behövs fler.
Handläggaren på TFF har nämligen förhalat och själv erkänt att han haft dåligt samvete med tanke på hur länge jag behövt vänta. Så fort jag hotade med att söka om ny handläggare, krafsade han ihop allt och skickade in till TSN. Nu behöver jag göra en röntgen av rygg.

Om de ej kan vänta på TSN, kan man då be dem att ändra så att det inte anses vara 'slutgiltig' bedömning, utan endast avse åren fram till 2007?
Får man närvara när de handlägger på TSN?

Tack för denna möjlighet att ställa frågor.
Anna


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Du kan förmodligen inte få ändrat till tidsbegränsat. Du kan inte vara med när TSN ska behandla din skada.

Lycka till!
Henrik



20 augusti 2007
"Anonym" frågar:

Hej.
Jag har ett juridiskt ombud som, sedan 11 år, företräder mig i ett ännu inte avslutat whiplashärende. Ärendet har nu kommit till en avgörande slutfas.
Jag som skadad ska reagera på Trafikskadenämndens sakkunnigläkares utlåtande och försäkringsbolagets sakkunnigläkares reaktioner, på Trafikskadenämndens sakkunnigläkares utlåtande.
Jag har försökt få mitt ombud engagerat eftersom svar skall vara försäkringsbolaget tillhanda senast den 1/9. Mitt ombud uppger sig inte ha tid att möta mig, trots att jag har försökt få till stånd ett samtal sedan den 7/8. Jag fick en respons i fredagskväll kl.18:56 där han föreslår träff en kort stund idag(20/8) på förmiddagen då han har en liten glugg där jag skulle kunna få plats.

Till saken hör att jag sökte honom hela fredagen fram till kl.17:00 utan gensvar!
Min mobiltelefon, dit ombudet hade ringt i fredagskväll, hade jag möjlighet att lyssna av först sent på söndagkvällen. Jag hade inte ens uppgivit att jag ville bli uppringd på detta mobila nummer!
Min undran är nu: Är detta ombudsbeteende att betrakta som etiskt korrekt?
Kan jag byta ombud?
Förlorar jag på att byta ombud?
Ska jag föra min egen talan till försäkringsbolag och Trafikskadenämnd?
Hur går jag vidare?




Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Ibland är ombud upptagna med annat i långa perioder. Ombudet bör vända sig till f-bolaget och be dem vänta.
Du kan byta ombud när du vill, frågan gäller ofta om försäkringsbolaget ersätter det nya ombudet.
Du bör ha professionell hjälp i TSN.

Lycka till!
Henrik



19 augusti 2007
Maria frågar:

Hejsan Henrik,

Jag är whiplashskadad sedan -95 och är idag 36 år. Har fått 16%invaliditet av TSN enligt den nya skalan. Min skada är en godkänd arbetsskada då olyckan hände på väg hem ifrån jobbet. Vid skadetillfället hade jag 3 jobb och arbetade mer än heltid, drev ett stuteri med 12 hästar tillsammans med min dåvarande man och hade en son på nästan 3 år. Mitt dygn hade nog 48 timmar och jag älskade varje minut.

Jag blev efter ett antal rehabiliteringar och utredningar förtidspensionerad till 100% med livränta. Inget drömsenario för någon som älskar att vara i farten och träffa människor, men pga svår värk den enda utvägen. Jag har sedan dess kämpat med att hålla näsan över vattenytan både fysiskt och psykiskt. Träffade en ny man efter skilsmässa och vi var båda mkt hundintresserade. Han såg mitt behov av att ha något positivt att fokusera på.

Vi har sedan dess haft en liten kennelverksamhet som består i att han och min son drar det stora lasset och jag försöker att komma ut på en promenad om dagen och svarar på ev mail ifrån valpköpare. Jag har flera gånger innan vi gjorde detta ringt FK och frågat om det var ok och de svarade att enligt regeln om 1/8 del så hade jag rätt att vara "aktiv" 1 timme om dagen eller max 5 timmar/vecka utan att riskera min sjukersättning. Eftersom kenneln inte gett något överskott, vi har haft en kull om året, utan det kostar mer än de drar in (vi har deklarerat dom som hobby till Skatteverket) så trodde vi att det skulle vara ok så länge jag inte gjorde mer än att det föll under 1/8 dels regeln.

Nu har FK i ett provisoriskt beslut bestämt att jag har 50% arbetskapacitet trots att jag då jag redovisade exakt vad jag gjort, när och hur länge och att det är långt mindre än 5 timmar/ vecka + det faktum att vi inte gjort någon vinst. Detta med hundarna har varit /är min livslina som hjälper mig att känna ett människovärde då jag har mkt svårt att förlika mig med tanken på att resten av mitt liv ska vara präglat av denna smärta och dessa 4 väggar runt mig. Jag har hela tiden under perioder gått hos kurator/psykolog för att jobba med detta och förutom stora mängder smärtstillande så äter jag även Zoloft sedan ca 10 år tillbaka. Jag har också vid tillfälle fått åka akut till sjukhus för att få smärtstillande/muskelavslappnade sprutor i nacken för att jag får kramp i nacken som vägrar att släppa. Har haft kramp i en hel vecka i sträck vid ett tillfälle!

Har man som skadad ingen rätt till glädje i livet? Har man inte rätt att hitta något som kan ge en en smula identitet, jag står inte ut med att endast vara fröken whiplash, och att alltid bli relaterad till som okapabel sjukling. Hur löjligt det än låter men när någon ringer till mig och frågar om något trivialt om deras lilla hund, då känner jag mig som "någon" som kan något och inte den person som jag ju är större delen av dagen, dygnet och livet.. Min advokat ska ju överklaga, men jag är livrädd för att deras beslut ska ligga kvar.

Hur vet man om advokaten är kunnig på detta området?
Vad är viktigt att trycka på för att få dom att förstå hur viktigt det är för mig?

Om du har orkat ända hit, så vill jag tacka!

/ Maria


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Redovisa noggrant var tiden tar vägen en vanlig dag. Beskriv att vad du gör är ren terapi. I övrigt är det näst intill omöjligt för mig att råda dig. Det får du ta med ditt ombud.

Lycka till!
Henrik



10 augusti 2007
"En med smärtor för livet" frågar:

Hej.
Var med om en trafikolycka mars 2006. Blev påkörd bakifrån i ca. 110km/h.
Har sedan dess haft problem med smärtor och stelhet i nacke, bröstrygg mm(orkar inte dra upp allt).
Har varit sjukskriven sedan dess, och har i år sakta börjat jobba och är nu uppe i 50%. Ska försöka mig på att gå upp till 75% i september oktober. Detta trots mina smärtor, sömn och minnes svårigheter och deppression på allt detta. Jag vill jobba, varför bara gå hemma jag har lika ont vad jag än gör eller inte gör.

Har alltid varit väldigt aktiv, elitsimmare, vattensporter av olika slag, vintersporter mm. Sen olyckan var framme, så vågar jag inte ens tänka på att utöva något av detta......hur skulle kroppen må efteråt???

Nu vill mitt försäkringsbolag ha in ett invaliditetsintyg från min läkare. Jag har ingen specialistläkare utan går hos en företagsläkare, då detta hände i jobbet.
Vad bör hon tänka på när detta skrivs, vad bör jag tänka på??
Har pratat med många som tycker att det verkar vara tidigt med att skriva ett sådant intyg!!!
Kan detta vara ett sätt för mitt bolag att avsluta detta ärende, när dom fått in intyget och fastställt allt?
Vad ska stå med i detta intyget?

Hoppas du kan besvara lite av mina frågor, så det inte blir fel på något sätt.

Vänlig hälsning
En med smärtor för livet


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Om det är för tidigt att skriva ett invaliditetsintyg brukar läkarna säga det och föreslå att man väntar en tid.
Det är en massa som ska stå med i intyget, men det brukar läkarna känna till. Du ska be att få intyget översänt till dig innan det skickas till f-bolaget så att du kan kontrollera att alla symptom är med och att inget har skrivits fel om hur olyckan gick till och hur det utvecklats därefter.

Har väl ett fel kommit in i skaderegleringen från ett invaliditetsintyg kan det ta lång tid att reparera det och vissa fel kanske aldrig går att reparera.
I värsta fall kan ett fel medföra att du inte får den ersättning som du annars skulle ha fått.
Om du har ombud bör du diskutera innehållet med ombudet innan intyget skickas till f-bolaget.

Lycka till!
Henrik



2 augusti 2007
Margaretha frågar:

Hej.
Min dotter har en whiplashskada efter en trafikolycka och har ett ombud som hjälp vid skaderegleringen.
Nu när avgörandet är nära i nämnden känner hon att ombudet inte har den rätta känslan o engagemanget för ärendet.
Ärendet är av olika anledningar ganska komplicerat pga efterföljande skador som också ligger för reglering i annat försäkringsbolag och det gäller mycket för framtiden.
Så till den egentliga frågeställningen.
Kan hon byta advokat trots att ärendet redan kommit så långt som till trafikskadenämnden som tittat på frågan och begärt kompletterande utlåtanden från läkare?
Godkänner hennes bolag det utan problem om hon samtidigt erbjuder sig att ta kostnaden för inläsning för det nya ombudet?
Hur går hon tillväga?
Hur stor risk är det att de nekar byte?
Har de olika arvoden, dvs ska bolaget godkänna vad advokaten tar för timkostnad?

Tacksam för snabbt svar!

Mvh Margaretha


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Man kan alltid byta ombud, det är helt och hållet den skadade som avgör detta. Frågan är i vilken mån försäkringsbolaget accepterar att stå kostnaden för det nya ombudet. För det mesta kräver bolagen att den skadade står för inläsningskostnaderna.

Skaderegleringsuppdraget har ombudet endast för den skadade. Arvodets storlek är därför en fråga mellan den skadade och ombudet. Ombud debiterar olika skäligt arvode beroende på olika grader av erfarenheter i ämnet.
De flesta bolag, men inte alla, begränsar dock arvodet till under vad som är skäligt, då är det upp till den skadade att betala skillnaden upp till vad ombudet debiterar.

Lycka till!
Henrik



28 juni 2007
"Skadad -93" frågar:

Hej.
Jag undrar om man kan begära jobbavdraget (ca:600-1000 kr/mån ) av försäkringsbolaget när man är förtidpensionär. Blev själv skadad -93.
Kan man begära från FB ökade läkemedelskostnader och vårdkostnader? Har fått ett belopp 1996 för dessa kostnader men dessa har ökat kraftigt.

MVH Skadad -93


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Känner inte till jobbavdraget. Om skadan har avslutats kan du inte få mer för kostnader.

Lycka till!
Henrik



28 juni 2007
Lotta frågar:

Hej.
1998 skadades jag och fick diagnos whiplash.
Fram till förra året, så har jag fått ersättning för inkomstbortfall. En invaliditetsgrad föreslogs 7% och i samråd med mitt ombud ville jag inte acceptera detta utan sa att vi ville få det prövat i TSN. Detta har ännu inte gjorts.

Förra året byttes min handläggare ut till en annan och man påstod att jag fått utbetalt för mycket, vilket jag i dagsläget inte än kan förstå, eftersom jag skickat in alla papper enligt önskemål. Dessutom har man helt plötsligt ifrågasatt sambandet och vill inte skicka in något till TSN förrän försäkringsbolaget s läkare har gjort en ny bedömning, utifrån de senaste journalerna.
Är det jag som skall vara ifrågasatt?
Kan man göra på detta viset?
Har valt att fortsätta med samma ombud fast jag inte riktigt kan känna att han finns för mig, så vågar jag inte byta. Lever idag på existensminimum med mina två barn, har blivit uppsagd och börjat studera för att försöka få en ny plattform.
Vad skall jag ta mig till?

Med vänlig hälsning
Lotta


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Att bolagen ändrar inställning under pågående skadereglering blir alltmer vanligt. Här är det viktigt att ditt ombud verkligen kämpar för dig, låter inte bra att du tvekar på att så är fallet.
En del av förklaringen till bolagets agerande finns sannolikt i att du är relativt ung och kan kosta bolaget mycket pengar på ett livs sikt om du inte kommer igång i fullt arbete.

Lycka till!
Henrik



6 juni 2007
Kenneth frågar:

Hej.
Ang rättshjälp:
Om man skall söka rättshjälp (ekonomsikt stöd) vid tvist - så skall man ju redovisa inkomster o besparingar.
Skall även hemmavarande barns besparingar (bankmedel, fonder) tas upp här?

Ang kostnader i tingsrätt / hovrätt:
Är "förloraren" skyldig att betala motpartens kostnader?
Kan dessa kostnader vara hur höga som helst?

Kenneth i Lund


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Huruvida barns bankmedel ska tas med kan jag inte svara på - ring rättshjälpsmyndigheten!
I de flesta fall blir förloraren skyldig betala motpartens rättegångskostnader. Det finns ingen gräns för hur höga kostnaderna kan bli.

Lycka till!
Henrik



31 maj 2007
Elisabeth frågar:

Hej, snälla läs detta, för jag är desperat!
På grund av min advokats slarv fick jag avslag i Länsrätten. Här är min historia lite kortfattat:
DET som hände mig...år 2002.

-Svår trafikolycka 2002 (påkörd bakifrån).
-2002- Heltidssjukskriven med diagnos Whiplashskada med 12% invaliditet och WAD grad 3.
-Fött barn 2004- fortfarande heltidssjukskriven (får hem- och barnhjälp i hemmet på heltid- HELA TIDEN).
-2005 blev jag utförsäkrat av FK på grund av att försäkringsläkare som har aldrig träffat mig ansåg att jag var arbetsförmögen till 100% trots alla möjliga läkarintyg och intyg från olika undersökningar och bl.a. intyg om en nervskada.
-Överklagar till Länsrätten (okt. 2005- svar maj 2007- AVSLAG).
-Fött barn nummer 2 år 2006- fortfarande heltidssjukskriven UTAN någon som helst ersättning varken från FK eller försäkringsbolaget (de har dragit in alla utbetalningar from sept. 2005 pga FKs beslut 2005).
-Utan någön ersättning varken från FK eller försäkringsbolaget sedan sept. 2005!
- Har ansökt om föräldrarpenning (det lägsta för jag har förlorat mitt SGI efter jag var sjukpensionerat i 1 år- innan jag blev nollad av FK!)- men fick avslag pga jag är för sjuk att ta hand om mina barn. Alltså först tycker FK att jag är för frisk att få sjukersättning men sedan för sjuk att få ut föräldrarpenning. Konstigt va??
-fortfarande heltidssjukskriven av min husläkare och Whiplashteamet på DS.

Efter nästan 2 års väntan på Länsrättens beslut fick jag AVSLAG på min överklagan utan att min advokat var med och det skulle han göra för att han skulle ta med vittnen, några sjukintyg från överläkare mm MEN min advokat GLÖMDE att skicka begäran om muntlig förhandling, heter det så!!!!!!!
Vad ska jag göra nu?!?
Överklaga och vänta 2-3 år till???

Min advokat skrev ett brev till mig häromdagen där han skrev förlåt att han missade att begära muntlig förhandling (att vara med i rätten med nya bevis mm) samt han skrev att han är övertygad att jag skulle vinna i Länsrätten om vi bara hade möjlighet att vara med på förhandlingen! Vad göra?!???

Skulle du som advokat skriva i ett överklagande till Kammarrätten att "pga advokatens slarv fick Länsrätten inte se alla bevis som skulle uppvisas i Länsrätten och som skulle vara avgörande i klientens fall- klienten skulle vinna"- självklart inte med samma ord med du förstår poängen.

TACK att du läste! Hoppas att du har tid att svara.

Med vänlig hälsning Elisabeth


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Överklaga till Kammarrätten, lägg fram de skriftliga bevis som missats i Länsrätten och redogör utförligt för varför du vill ha muntlig förhandling.

Lycka till!
Henrik



20 maj 2007
Cecilia frågar:

Hej.
Jag råkade ut för en trafikolycka på väg till jobbet-96.
Jag har varit helt sjukskriven alltsedan 2002. Innehar tidsbegränsad sjukpenning.
F-bolaget har tidigare godkänt min skada som Whiplash, med 20% invaliditet. Nu har F-bolaget (Länsförsäkringar) börjat krångla rejält. Nu ser de inget samband längre!
Invaliditetsgraden måste regleras.

F-kassan hävdar att 50% av mina skador kommer ifrån olyckan och att resterande 50% beror på att jag har en ärftlig heriditet av psykiska besvär efter min far!
Detta är inte LITE kränkande!
Jag har aldrig varit psykiskt sjuk, finns inte med i några journaler vare sig före eller efter olyckan.

Har varit hos en professor (Dencker) i psykiatri, och fått ett gediget intyg som påvisar att jag inte lider av någon psykisk sjukdom. Ändå hävdar nu F-bolagets egna läkare(som aldrig har pratat med mig, eller träffat mig) att mina besvär beror på ärftlighet ifrån min far.
Känner att jag håller på att bli totalt överkörd av både F-kassa och F-bolag. Allt de säger är TOTALT taget ur luften!
Min advokat har överklagat till Länsrätten.

HUR kan de få bete sig på detta sätt?
Har jag inga chanser nudå, efter deras "bedömningar"?
Orkar snart inte mer, efter 11 års smärtor dagligen, strid mot dessa bolag, dålig pension osv.
Jag var 31 år vid olyckstillfället och skulle ha haft många goda år kvar, olyckan förutan, att arbeta. Kanske därför de jävlas med mig, för att det kan kosta dem lite slantar att ersätta mig livränta?

Jättetacksam för svar!

Mvh Cecilia


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Jodå du har chanser kvar i Länsrätten. Vinner du i Länsrätten har du stor nytta av det i Trafikskadenämnden mot Länsförsäkringar.

Lycka till!
Henrik



15 maj 2007
Lars frågar:

Hej.
Jag råkade ut för en trafikolycka i mitt arbete -95 och fick direkt efter den akuta tiden anpassade/lättare arbetsuppgifter.
Blev dock pga ökade besvär i sep -00 halvtidssjukskriven och fick sedermera icke tidsbegränsad halv sjukersättning.
Jag har nu efter dom i kammarrätten -06 beviljats livränta samt att det klassats som en trafik/arbetsolycka ifrån 1995. FK har dock i uträkningen för livränteunderlaget, då de jämfört mig med två kollegor, accepterat alla övriga tillägg såsom övertid, jourtillägg etc men grundlönen dvs den jag hade i februari 2002 och från tidpunkten vilken livräntan utgår 1a gången, då räknar de med min faktiska grundlön och inte den med mina jämförda kollegor!!?

Jag har då -02, arbetat med mina anpassade/lättare arbetsuppgifter i sju år och varit halvtidssjukskriven i drygt två år. Det skiljer sig inte så mycket, ca 850 kr/mån, men eftersom det troligen kommer att beröra mig för resten av mitt liv så blir det ju ändå lite pengar.
FK hävdar att det är den faktiska inkomsten som gäller, jag anser att de bara läst hälften av lagtexten dvs om Försäkringskassan känt till samtliga förhållanden, (vilket de i min mening gör eftersom allt finns med i utredningen) den meningen struntar de högaktningsfullt i.

Jag har överklagat detta men undrar om det egentligen är mödan värd eftersom jag efter länsrätt och kammarrätt inte orkar så mycket mer, särskilt eftersom jag inte haft advokathjälp då Trygg Hansa ej beviljar ersättning för sådan vid ärenden som rör FK, även om det var en trafikolycka.
Vem av oss har rätt?
Och vad råder ni mig till att göra?

MVH Lars Nyberg


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Jag tror att det kan bli svårt att få full ersättning från FK enligt arbetskadelagen.
Yrka ersättning enligt skadeståndslagen från Trygg-Hansa på de 850:- i månaden så får du se hur de reagerar.
Jag tror att det av Trygg-Hansas trafikförsäkringsvillkor från olycksdagen 1995 framgår att du har rätt till ombud och då bör det även gälla arbetsskadedelen, men jag vet att Trygg-Hansa ofta bråkar om detta trotts att det finns beslut från Rättshjälpsnämnden som klart uttrycker att du har rätt.

Lycka till!
Henrik



13 april 2007
Carro frågar:

Hej.
Jag har fått min skada bedömd till 5 % (vilket jag inte godtar och ska därför komplettera med nya läkarintyg).
Eftersom jag jobbat heltid efter olyckan har jag fått ersättning enligt tabell 1 ( de satt in pengarna på mitt konto trots att jag inte har skrivit under och godkänt beslutet) nu har skadan förvärrats och jag har en lång period av sjukskrivning framför mig att vänta med risk för att aldrig kunna återgå till arbetslivet.
Då ska jag väl egentligen ersättas enligt den lägre tabellen 2?
Blir jag återbetalningsskyldig nu?
Hur fungerar det med ersättning för förlorad framtida arbetsinkomst?
Har jag rätt till det nu? Ska man ansöka om det?
Har man rätt till det om man blir sjukskriven oavsett vilken %-grad försäkringsbolaget bedömer skadan till?
Jag är nyexad lärare med skyhöga studielån och är orolig för framtiden om jag inte kan arbeta och tjäna pengar.

Hoppas jag kan få hjälp att tyda lite regler i denna försäkringsdjungel.

Mvh Carro.


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Ja du kan få ersättning för inkomstförluster resten av ditt liv om det skulle bli så. Men det kommer inte att bli lätt.
Du bör omgående kontakta advokat som har lång erfarenhet av personskadereglering.
Tabell valen är inget jämfört med risken för livsvariga inkomstförluster.

Lycka till!
Henrik



26 mars 2007
Marina frågar:

Hej.
Var i en trafikolycka i maj-00.
Jag levt har med kronisk smärta i nacken och depression.
Efter 7 år med sjukskrivningar och sjukbidrag så när jag bytte bostadsort och läkare hamnade jag i situationen att jag inte hunnit få/etablera kontakt med psykiatriker för behandling försöker FK friskskriva mig utan möjlighet till försörjning annat än socialen.

Har fått nytt läkarutlåtande till FK, men fick avslag på sjukbidrag.
Jag har kontaktat mitt ombud för hjälp att överklaga till Länsrätten, dock fick vi svar från Folksam att de ej betalar ombudskostnader för detta.
Min fråga är därför, har jag inte rätt till skadetäckande för ombudskostnader via trafikförsäkringen då detta uppstått pga den skadan?

Tacksam för svar.
mvh, Marina


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Jo jag anser att du har det.
Men problemet är att när bolaget sagt nej riskerar ombudet att inte få ersättning från bolaget för detta arbete.
Ombudet har ingen rätt att själv göra något åt detta. Det har emellertid du under åberopande av trafikförsäkringsvillkoret, du är nämligen part eftersom du som skadad tillhör gruppen "de skadade" vilka samtliga omfattas av trafikförsäkringsvillkoret.
Du måste således föra denna talan och för det kan du anlita samma ombud och för den tvisten har du rätt att använda dig av rättskyddsförsäkring - låter det krångligt?
I så fall be ombudet förklara närmare.

Lycka till!
Henrik



16 mars 2007
"Fd dagmamman" frågar:

Hej.
Var i en trafikolycka i sept-04 då en lastbil körde ut framför oss på en 90 väg. Smällen blev kraftig och jag fick en whiplashskada, skar sönder ögonlocket, pannan och upp i huvudet, skadade handleden mm.
Var efter olyckan helt sjukskriven 1 år och fick därefter prova att jobba i mitt gamla jobb som dagbarnvårdare på 25%, detta fungerade dåligt eftersom jag nu upptäckte att jag inte tål höga ljud eller stim, jag kan inte lyfta och jobbet blev omöjligt.
Fick efter ca 6 månader hjälp av min arb.givare till ett jobb på kontor på 25% vilket fungerar bra.
Har idag tidsbegränsad sjukers på 75% t o m 30 nov-07.

Har till dagens datum fått ers. för med.handikap 9% för nacken och 1% för känselbortfall i ansikte/huvud, ers. för ärret och ers. för förlorad arbetsink.
Nu har Länsförsäkringar som är mitt försäkringsbolag anlitat två läkare en ortoped (som gjort tidigare bedömning) och en neurolog och så börjar problemen.
Ortopeden anser att jag med bara 10% med. handikap inte kan vara arbetsoförmögen till mer än max 50% och neurologen anser inte att jag är arbetsoförmögen överhuvudtaget.

Att jag inte kan jobba fullt ännu har med andra ord inte med bilolyckan att göra utan skulle bero på annat (vad talar dom däremot inte om).
Jag borde inte ha några problem, jag behöver enligt deras utsago inte heller fortsätta med sjukgymnastik och bad.
Jag har fortfarande lika intensiv värk som i början och ibland värre, jag kan inte lyfta, har svårt med ljud, har ingen känsel i panna-huvud.
Alla vet, även LF, att det beror på olyckan, varför gör dom så här?
LF ska anlita ytterligare en läkare och har tillsvidare stoppat utbetalningarna av min ers. för inkomstbortfall.

Vad ska jag göra?
Bör jag kontakta advokat?
Kan jag få hjälp med detta av LF?

Med vänliga hälsningar fd dagmamman


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Jag antar att du är relativt ung dvs det kan kosta mycket pengar för Länsförsäkringar med inkomstförlust till dig resten av ditt liv.
Där har du mycket av orsaken till bolagets agerande.
Ja - skaffa advokat snarast!

Lycka till!
Henrik



16 mars 2007
Annicka frågar:

Hej.
Fick en whiplashskada på väg till arbetet -89. Godkänd arbetsskada och 21% invaliditet.
Jobbade från och till fram till -94 då olycka nr 2 inträffade på väg till arbetet. Även den en godkänd arbetsskada.
Inlagd på rehabklinik i 11 mån och har sedan dess varit sjukpensionär. Ärendet gick in till tsn - 97 men återkom med "bakläxa" på alla punkter. Sedan dess händer inget.
Har advokat men hon säger att det ligger hos bolaget LF och att handläggaren tar i det så fort hon får tid.

Det har gått 18 år nu vilket är halva mitt liv. Jag har fått inkomstförlust från Försäkringskasan men inget mer.
Det finns inga tveksamheter att mina skador beror på trafikolyckorna. Jag har 27 intyg från specialistläkare.
Vad skall jag göra åt denna eviga förhalning som försäkringsbolaget bedriver?
Får det lov att dröja hur länge som helst innan ärendet tas upp i trafikskadenämnden? (praxis är väl 2 år efter skadetillf.)
Har du några tips på hur jag själv kan påverka mitt ärende framåt?

Tack på förhand!


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Det är meningslöst att du vänder dig till högre chefer, dom gör ingenting mer än försvarar den stackars skaderegleraren (det är oftast chefernas fel pga dålig planering).
Mot försäkringsbolag finns i dag ingen möjlighet att få prövat om ett agerande strider mot "god skaderegleringssed".
Denna möjlighet fanns fram till, jag tror det var 1997, men sen tog Försäkringsförbundet bort möjligheten att få en dylik prövning i ett sk "Responsum", efter önskemål från försäkringsbolagen skyllde man ifrån sig.
Jag har inget riktigt bra råd till dig. Stämma går alltid men det brukar inte vara så lyckat innan skaderegleringen är avslutad.

Lycka till!
Henrik



2 mars 2007
"Undrande" frågar:

Hej.
Min make råkade ut för en bilolycka 1984 där han endast fick ersättning för bilen.
Han fick bestående skador på ryggraden en förskjuten kota samt en annan skada på en annan kota.
Han har ryggproblem i dag och vi är övertygade att det kan härledas från bilolyckan.
Han har även nackproblem dvs. han endast vrida nacken till ett visst läge. N
är detta hände visste vi inte att man kunde begära ersättning för detta. Det är först nu vi blivit upplysta om detta. Finns det en chans för honom att begära ersättning i dag för denna olycka??? Han arbetar fullt men är begränsad i lyft och vissa andra göromål.
Denna skada har aldrig blivit prövad i något sammanhang förut.Kan ni hjälpa oss???

Med vänliga hälsningar undrande


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Gör skadeanmälan snarast och se vad bolaget säger. Det behöver inte vara omöjligt.
När du fått svar bör du kontakta advokat.

Lycka till!
Henrik



27 februari 2007
Pernilla frågar:

Hej.
Jag har ansökt om arbetskada/livränta på 25% för mina arbetsinkomstförluster pga av smärta efter whiplashtrauma påväg till arbetet.
Försäkringskassans förslag till beslut var avslag.
Socialförsäkringsnämnden gick emot fk:s förslag och godkände sambandet.
Två ledamöter, ordförande och föredragare opponerade sig dock och ärendet lämnades till allmänna rådet som nu har överklagat. Jag har inte rätt till advokat genom någon försäkring.
Mitt fackförbund kan gå in med viss rådgivning men inte från jurist utan genom regionombudsmän.
Hur ser mina chanser ut med tanke på att jag trots allt fick rätt mot fk i socailfösäkringsnämnden?
Vad bör jag tänka på? Jag har begärt muntlig föhandling.

Tacksam för råd!
Pernilla


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Jag delar din uppfattning att målet bör avgöras vid muntlig förhandling.
Chanserna kan jag inte uttala mig om, det är en ny förhandling, allt kan hända. Sannolikt har du enligt bilens trafikförsäkringsvillkor rätt till fri advokat under skaderegleringen.
Eftersom arbetsskadelivränta är en samordningsförmån enligt skadeståndslagen bör i advokatens uppgifter ingå att hjälpa dig i Kammarrätten.
Således bör du snarast kontakta advokat som hjälper dig klarlägga dessa frågor.

Lycka till!
Henrik



27 februari 2007
Cecilia frågar:

Hej.
Jag skadades i en bilolycka på väg till gymnasiet 1975. Då visste man inget om whiplash. Ingen röntgen eller vidare läkarundersökning gjordes. Direkt fick jag nack- och ryggsmärtor, huvudvärk och koncentrationssvårigheter som följd men man satte det aldrig i samband med olyckan.
Jag var bara 16 år och slutade skolan pga koncentrationssvårigheterna.
Av de läkare jag besökte fick jag höra att jag var för ung för nack och ryggsmärtor. Jag fick aldrig någon hjälp.

Har under alla år levt med min smärta och haft samma symptom och problem och har med få undantag fått stå för min rehabilitering själv.
Jag har jobbat hela tiden förutom 3 långa sjukskrivningsperioder.
1999 fick jag konstaterat av en röntgenläkare att jag hade en typisk whiplashskada i nacken. Äntligen kunde jag förstå var min smärta kom ifrån.

Denna skada har varit närvarande hela mitt vuxna liv och jag jobbar nu 75 % efter ytterligare en sjukperiod för fem år sedan. Har nu en förstående smärtläkare.

Jag har aldrig orkat ta itu med nonchalanta läkare eller kontaktat något försäkringsbolag. Finns det någon preskriberingstid för denna typ av skada?
Finns det överhuvudtaget någon möjlighet att efter så här lång tid driva det mot försäkringsbolaget?
Jag har alla sjukintyg, utredningar osv.

Tacksam för svar.
mvh, cecilia


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Det ser mörkt ut.
Jag tror att all din rätt till ersättning är preskriberad såvida inte skadan anmäldes på 70-talet.
Det kostar inget att fråga försäkringsbolaget.

Med vänliga hälsningar
Henrik



24 februari 2007
Mia frågar:

Hej.
Hur länge brukar man få vänta på ersättning från föräkringsbolag?
Skadade mig 2005, bolag IF.
Alla intyg dom efterfrågat har erhållits, invaliditetsintyg etc. Har inte erhållit en krona. Blev påkörd bakifrån när min bil stod stilla.
Enligt dom i Högsta domstolen kan man ta upp whiplashskador oavsett om dom blivit preskiberade eller ej, det finns inga tider längre.
Jag vore mycket tacksam för svar.

Jag bröt nacken när jag var 14 år, C6 o C7 nackkota. Rullstolsbunden i 2 år, därefter gående.
Har arbetat, pluggat alla år tills denna incident där C1 till C4 kota påverkade vänster sida av kroppen.
Försäkringsbolagen försöker hänvisa detta till min gamla skada för 25 år sedan, absurt enligt mig själv och mina läkare.

mvh
mia


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Mycket svårt att uppskatta.
Det beror helt på vilka och om det kommer invändningar. Det ligger inte långt borta tro att if kommer försöka skylla på den gamla skadan.
Sannolikt framgår det av trafikförsäkringsvillkoret att if betalar dig för fri advokat. Det verkar som du bör skaffa advokat omgående.

Lycka till!
Henrik



24 februari 2007
Susanne frågar:

Hej.
Jag krockade -95, blev då påkörd bakifrån på väg till arbetet. Var i kontakt med läkare samma dag.
Eftersom jag arbetade på Ericsson som då hade neddragningar så kämpade jag på trots att jag hade ont i nacken.
Jag blev ändå uppsagd pga nedläggning och fick då jobb på Xerox. Efter ca 1 år lade dom också ned sin verksamhet.

Fick under tiden mycket hjälp av mina arbetskamrater för att klara arbetet. Jag blev arbetslös och provade på olika arbeten men AF ansåg att jag borde vara sjukskriven eftersom jag inte klarade av några arbeten och mina besvär har bara förvärrats med åren och jag har även fått besvär med armar, händer, rygg, huvudvärk, koncentrationen, försämrat minne, trött mm så dom tyckte jag skulle sjukskriva mig.

Jag har haft många kontakter med VC, varit på Smärt & Rehab i Linköping, Rygginstitutet i Vaxholm men inte blivit hjälpt någonstans. Har varit sjukskriven sen 2002.
Fick sjukpension juni -06. Har sökt livränta men fick avslag pga att VC skickade mig på Röntgen -02 och enligt det hade jag diskreta degenerativa förändringar.

Enligt min åsikt kan väl det komma av eller förvärras av en Whiplash ??
Hur går jag nu vidare?
Hoppas på svar.

Med vänlig hälsning Susanne


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Du skriver att du haft många kontakter med VC. Detta skulle möjligen kunna kompensera för att du inte varit sjukskriven och därmed visa samband.
Symptom från degenerativa förändringar kan uppstå efter t-olycka däremot sällan de degenerativa förändringarna i sig, de brukar finnas, mer eller mindre, innan de ger symptom. Detta är komplicerade spörsmål som kräver mycket erfaren och i frågan kunnig ortoped.

Du skriver inget om trafikförsäkringsbolaget.
Om inte saken är preskriberad föreslår jag att du av bolaget begär fri advokat under skaderegleringen så får denna mer i detalj utreda dina möjligheter.

Lycka till!
Henrik



15 januari 2007
Lena frågar:

Hej.
Blev påkörd stillastående av bakomvarande bil som körde rätt in i oss. Detta var 1991 och jag var gravid vid tillfället. Eftersom jag var gravid och "ändå hade krämpor..." togs ingen hänsyn till att jag succesivt fick smärtor här o där.

Problemen tilltog vartefter åren gick och besvären var alltifrån synbortfall, känslobortfall, nackvärk, osv. Anmälde då till Trygg Hansa som då var försäkringsbolaget i fråga, men efter hur många turer som helst avslogs alltihop och allt lades ned. Efter 15 år fick jag ta del av vad kvinnan i den bakomvarande bilen sagt och skrivit om bilolyckan som hon själv var skyldig till.
Hon hade sagt att hon kört i 7 km i timmen !!!! Och dom hade trott henne. Om man kör in i en framförvarande bil i 7 kilometer i timmen, kan det knappast vara troligt att framförvarande bils bagageutrymme trycks in mot förarstolen, eller hur. Men så var ju fallet!

Inte ett enda öre har jag fått i ersättning någonstans ifrån, trots att jag haft och har lidit och lider hela tiden.

Dagsläget:
I flera år har jag nu tampats med både migrän o Hortons och min ständig värk i nacke, axlar, bröstrygg, rygg och länd och korsrygg samt benen. Har inte haft en enda dag utan smärta.

Frågan är nu:
När jag väl kommer till Neurolog på Sophiahemmet, och det uppdagas att min migrän och min Hortons samt svåra synnedsättning och all värk beror på Whiplash i och med olyckan, kan jag då ta upp mitt fall återigen och begära omprövning och kanske ha rätt till ersättning trots allt?

Mvh Lena


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Det blir förmodligen svårt men ett inledande försök kostar inget.

Lycka till!
Henrik



8 januari 2007
"En med ständig värk" frågar:

Hej!
Jag har en whiplash sedan -97 har arbetat till och från tom -00. -03 blev jag påkörd igen och efter det har jag inte klarat av att arbeta. Har nu hel sjukersättning sen -05 och har försökt att kräva förlorad arbetsinkomst av försäkringsbolaget men fått till svar att de ser inget samband med min värk och trafikolyckorna.

Har jag rätt till advokat genom min bilförsäkring på Länsförsäkringar eller är det lönlöst att kämpa vidare?

Med vänlig hälsning
En med ständig värk.


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Du kan begära prövning av sambandet i Trafikskadenämnden. Om du gör det ska du samtidigt begära att LF står för dina ombudskostnader så får du se vad de svarar. Det kan finnas rätt till ombud inskrivet i trafikförsäkringsvillkoret och LF kan lämna ett s.k. frivilligt åtagande att stå för dina ombudskostnader.

Lycka till!
Henrik



8 januari 2007
Anonym frågar:

Hej!
Kolliderade med en vänstersvängade bil där föraren var oaktsam. Han nekade i rätten och påstod att jag försökte ta livet av mig. Han fick inga skador och domen "vållande till kroppsskada" gav honom 12000 kr i böter. Jag fick bestående skador för resten av livet och har lidigt fysiskt och psykiskt och det har kostat mig många slantar.

Även om det står i lagen att man inte ska lida någon ekonomisk förlust så gör man det ändå med dagens trafikförsäkrings system.
Finns det ingen möjlighet att stämma en vållande bilförare personligen på miljonbelopp i Sverige, då denne förstört mitt liv?


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Denna möjlighet finns men i normalfallet avråder jag starkt. Det underlättar att ha ett trafikförsäkringsbolag som motpart.

Lycka till!
Henrik



8 januari 2007
Anette frågar:

Hejsan.
Blev påkörd bakifrån 1994 på väg hem från jobbet. Åkte ambulans till lasarettet. Röntgen visade inget konstigt.
Hade väldigt ont i ett år, röntgen igen visade skador mellan två kotor, broskbildning som dom vet kom ifrån olyckan. Fick godkänd arbetsskada på 25% och en engångs summa på 40 000kr, en 5% skada menade dom. Fallet avslutat.

Röntgade mig igen år 2003 då hade skadan förvärrats och jag har även en förlamning i höger ben, som en tandläkarbedövning. Har gjort alla undersökningar. Dom misstänkte diskbråck men slutresultatet blev att det antagligen kommer från nacken nerv i kläm. Har förlorat massor av pengar pga detta och har helt sjukbidrag. Kan jag ta upp fallet igen eller är det försent.
Och hur gör jag?

MVH Anette


Advokat Henrik Dellborg svarar:

Hej!

Det kanske inte är för sent om du drabbas av inkomstförluster. Kontakta trafikförsäkringsbolaget.

Lycka till!
Henrik



Fast i någon ram? Klicka här för att komma till startsidan »